Jakszef.pl

Blog kulinarny

5 ciekawostek o herbacie

5 ciekawostek o herbacie

Można się spodziewać, że przeciętny człowiek o herbacie wie już niemal wszystko. Jest to bowiem jeden z najpopularniejszych napojów na całym świecie. Wiele faktów zostaje jednak pominiętych, a cała wiedza często ogranicza się do podstawowych informacji. Sprawdź 5 ciekawostek o herbacie i poznaj ten napój jeszcze lepiej.

Herbata miała nie istnieć

Nie każdy wie, że herbatę wynaleziono przez przypadek. O tym, że roślina pod wpływem odpowiedniego procesu zmienia się w niezwykle smaczny wywar o wielu korzystnych właściwościach, dowiedział się bowiem cesarz, który wcale tego nie planował. Legenda głosi, że szukał on różnego rodzaju gatunków krzewów i owoców, które miały wykazywać pozytywny wpływ na jego organizm. Po spożyciu jednej z roślin zatruł się, a chcąc odzyskać wszystkie siły, sporządził sobie przegotowaną wodę, której zadaniem było wyparzenie toksyn. Gdy cesarz leżał pod drzewem i czekał, aż jego wywar delikatnie wystygnie, wiatr umieścił liście krzewu herbacianego w środku kubeczka. W tym momencie wywar zamienił się w herbatę, która to bardzo mu zasmakowała. Podobno napój posiadał tak korzystne właściwości, że w szybkim tempie doprowadził władcę do pełnego zdrowia. W związku z czym proces ten zaczęto świadomie powtarzać, tworząc tym samym pierwsze aromatyczne napoje herbaciane.

Herbatę można również jeść

Najczęściej liście krzewu herbacianego służą do przygotowywania smacznego wywaru służącego do picia. W Birmie – miejscu znanym z przygotowywania herbat na przeróżne sposoby – liście podawane są nie tylko w postaci napoju, ale również jedzenia. Laphet to birmańska herbata, która poddawana jest procesowi fermentacji. Do przyrządzenia potrawy wykorzystywane są najczęściej dwa górne liście krzewu oraz pączek z gałązki. Sfermentowaną roślinę po upływie około 3-4 miesięcy dodaje się do sałaty i rozmaitych warzyw polanych sokiem z cytryny z dodatkiem czosnku, chili i innych przypraw. Tak powstaje laphet thokoe, czyli sałata z liśćmi herbaty. 

Waluta herbaciana 

Herbata w niektórych zakątkach świata pełniła funkcję środka płatniczego. Odpowiednio przygotowana i przeobrażona w postać charakterystycznych cegiełek służyła jako narzędzie umożliwiające wykonywanie transakcji. Jej wartość była bowiem na tyle cenna, że uznawana była za zamiennik pieniądza. Tak wyjątkowy środek płatniczy można było znaleźć między innymi w Tybecie. 

Herbata jako środek leczniczy

Do dziś nie każdy wie, że herbata jest nie tylko wywarem o niezwykle smacznych właściwościach, ale napojem, który wykorzystywany jest jako środek leczniczy. Skład rośliny jest na tyle bogaty, że umożliwia pozbycie się wielu toksyn z organizmu. Do dziś herbata służy jako lekarstwo na:

  • problemy żołądkowe,
  • bóle głowy,
  • nowotwory,
  • trądzik,
  • choroby układu krążenia,
  • starzenie,
  • złe samopoczucie,
  • próchnicę zębów.

Co więcej, pierwsza herbata, jaka pojawiła się w Wielkiej Brytanii, była dostępna wyłącznie w aptekach, ponieważ pełniła funkcję cennego lekarstwa. Obecnie roślina ta może być równie korzystna, jednak wyłącznie wtedy, gdy korzysta się ze sprawdzonych mieszanek. Producentów znanych z najzdrowszych składów w swoich produktach można znaleźć w sklepie Cafe Silesia.

Herbata to najczęściej spożywany po wodzie napój 

Woda to najpopularniejszy napój na całym świecie. Co ciekawe, herbata znajduje się na podium tuż po niej. Konsumuje się ją niemal we wszystkich zakątkach naszej planety. A przeciętny człowiek spożywa jej w trakcie swojego życia ponad kilkanaście milinów razy!  Mówi się o tym, iż dziennie na całym świecie pije się aż 3 000 000 000 litrów herbaty. Dzieje się tak nie tylko ze względu na to, że wywar jest bardzo smaczny i korzystny dla zdrowia, ale również dlatego, że istnieje bardzo dużo jego odmian oraz sposobów przyrządzania. Najchętniej spożywanymi esencjami jest herbata czarna, zielona i biała.