Jakszef.pl

Blog kulinarny

Skąd bierze się gorycz w kawie?

gorycz w kawie

Zastanawiasz się, czy gorycz wyczuwalna w trakcie picia kawy jest elementem nieuniknionym? Chcesz wiedzieć, co wpływa na smak pobudzającego napoju? Dowiedz się, od jakich kwestii zależna jest wariacja smakowa każdego espresso i sprawdź, skąd bierze się gorycz w kawie. 

Gorzka kawa – co ona oznacza?

Każdy, kto choć raz w życiu spróbował pobudzającego napoju, jakim jest kawa, wie, że esencja ta charakteryzuje się dość goryczkowatym posmakiem. Zbyt intensywny aromat tego rodzaju sprawia, że wywar jest niezbyt przyjemny w trakcie spożywania, delikatna nuta goryczki to natomiast uzupełnienie kwasowości i słodkości napoju. Dzięki drugiej wersji napar jest dopełniony, a jego profil smakowy doskonale wyważony. Należy jednak wiedzieć, że nadmiar gorzkiego smaku nie jest elementem wskazanym, a wręcz może świadczyć o nieodpowiednim przyrządzeniu napoju. W momencie, gdy smak ten przeważa nad każdym pozostałym i wybija się pośród wszystkie aromaty, kawa staje się bowiem niesmaczna. 

Trzeba wiedzieć, że na to, czy kawa jest gorzka, wpływa przede wszystkim subiektywna ocena osoby, która ją pije. Dla największych miłośników pobudzającego wywaru goryczka to bardzo często pożądany smak. Osoby, które natomiast dopiero rozpoczynają swoją przygodę z przygotowywaniem espresso czy przelewów wolą łagodniejsze esencje. Ogólną postać napoju warto więc dostosować do własnych preferencji smakowych. Niezależnie od tego, która opcja ostatecznie stanie się naszą ulubioną, dobrze wybierać wysokiej jakości produkty. Można je znaleźć między innymi w internetowym sklepie Cafe Silesia. Każda mieszanka może powodować inne doznania, jednak zakup dobrych ziaren jest gwarancją prawidłowo przyrządzonego wywaru. 

Jak powstaje gorzka kawa?

Ogólny gorzki posmak, charakterystyczny dla kawy bierze się stąd, iż napój ten wzmocniony jest o pobudzającą substancję, jaką jest kofeina. Początkowo twierdzono, że takie nuty smakowe biorą się wyłącznie z jej powodu. Jednakże w kawie bezkofeinowej również wyczuwalny jest tego rodzaju charakterystyczny posmak. Na gorzki smak kawy wpływa więc znacznie więcej kwestii. 

Skład 

Na goryczkę w kawie wpływa przede wszystkim skład wykorzystanej mieszanki. Wiadomo już, że w dużej mierze odpowiedzialna jest za niego pobudzająca organizm kofeina. Istotny jednak jest również ogólny skład chemiczny, w który wchodzą taki element jak kwas chlorogenowy. Pełni on około 8-13% suchej masy kawy ziarnistej, dlatego jest kluczowy, jeśli chodzi o wyczuwalność goryczki. 

Rodzaj ziaren

Ziarna to bardzo ważny czynnik wpływający na smak kawy. Istotny jest ich sposób obróbki, a także ogólna dojrzałość. Wpływ ma również rodzaj wykorzystanej mieszanki. Robusta, która zawiera znacznie więcej kofeiny, jest w smaku bardziej gorzka niż Arabica, znana ze swojej łagodności i delikatności.

Proces wypalania 

Na goryczkowaty posmak kawy wpływa sam proces wypalania ziaren. Temperatura jest bowiem istotna w przypadku ulatniania się kwasu chlorogenowego oraz innych substancji zawartych w suchej masie ziaren kawowca. Najmniej gorzkie nuty uzyskuje się w trakcie wypalania ziaren na jasno lub średnio. Goryczka będzie znacznie bardziej wyczuwalna w przypadku ziaren ciemno palonych. 

Sposób przygotowywania esencji

Bardzo ważny jest proces parzenia kawy. Na goryczkę wyczuwalną w pobudzającym napoju ma bowiem wpływ długi czas ekstrakcji, a więc moment, w którym świeżo zmielone ziarna pozostają w kontakcie z wodą. Bardzo ważny jest także sposób mielenia mieszanki – im kawa jest zmielona drobniej, tym większe ryzyko gorzkiego jej smaku.