Jakszef.pl

Blog kulinarny

Crème pâtissière: niezmiernie pyszny, niesamowicie idealny

Crème pâtissière

Aksamitny, waniliowy, przypominający budyń krem pâtissière idealnie nadaje się praktycznie do wszystkich wypieków: tortów, babecze, tart, makaroników, profiterolek itp. Jest to prawdziwy klasyk, którego nie powinno zabraknąć w menu każdej dobrej cukierni.

Crème pâtissière: co to jest

Crème pâtissière to bardzo miękki i pyszny krem, jedna z odmian kremu budyniowego. Jest to jeden z tradycyjnych elementów kuchni francuskiej, odróżniający się od nie mniej popularnego creme anglaise zawartością w składzie skrobi.

Pâtissière nazywano poniekąd królem wszystkich kremów i warto przyznać, że całkiem zasłużenie. Deser słynie ze swojej wszechstronności i z powodzeniem można go łączyć z takimi nadzieniami jak czekolada, orzechy, różne likiery, owoce (w tym kandyzowane), jagody itp.

Jak wzbogacić crème pâtissière?

Ten krem dobrze smakuje sam na przykład w postaci budyniu na podwieczorek. Ale można także go wzbogacić dodając sok z cytryny, espresso, wyborny alkohol lub czekoladę itp. Dowiedz się więcej o sposobach przygotowania smacznego kremu i zdecydowanie to jego wybierzesz jako nadzienie do urodzinowego tortu lub świątecznego deseru. Jeśli z jakiegokolwiek powodu jest Ci trudno zrobić krem samemu, możesz zamówić mistrzowsko wykonane z nim desery przechodząc pod ten link.

Sekrety przygotowania crème pâtissière

Do przygotowania crème pâtissière będą potrzebne

  • 250 ml mleka
  • laska wanilii (lub cukier waniliowy z pestkami wanilii)
  • 60 g cukru
  • 3 żółtka
  • 25 g skrobi kukurydzianej

Mleko z wanilią należy zagotować, a cukier, skrobię i żółtka wymieszać w oddzielnej pojemności. Następnie do żółtek należy wlać trochę wrzącej mieszanki mleka, cały czas mieszając trzepaczką. Żółtka przyzwyczajają się do wysokiej temperatury i w tym momencie można wlać pozostałe mleko do żółtek, po czym dokładnie wymieszać powstały krem trzepaczką. To jednak nie wszystko. Mieszankę należy ponownie zagotować przez 2 minuty, a po ostygnięciu przechowywać w lodówce. Po całkowitym wystygnięciu przygotowaną bazę dla kremu należy ubić z miękkim masłem.