Jakszef.pl

Blog kulinarny

Co to jest aquafaba i jakie ma zastosowanie w kuchni?

aquafaba

Wegańska sztuka kulinarna jest przepełniona ciekawymi pomysłami na zastąpienie odzwierzęcych składników roślinnymi alternatywami. Dzięki wykorzystaniu produktów takich jak aquafaba możliwe stało się m.in. wypieczenie bezy bez udziału białek czy stworzenie wege alternatywy dla bitej śmietany. Czym więc dokładnie jest aquafaba i do czego można jej używać?

Aquafaba to woda po ciecierzycy

Choć nazwa tego składnika może brzmieć nieco tajemniczo, w rzeczywistości jest to po prostu woda po gotowanej ciecierzycy. Mianem tym określa się również zalewę puszkowanej cieciorki, którą można kupić niemalże w każdym większym dyskoncie spożywczym. Wykorzystywanie tej substancji w kuchni ma nie tylko walory ekologiczne (wpisuje się m.in. w less waste zero waste), ale również wyróżnia się prozdrowotnymi właściwościami – taki płyn jest niskokaloryczny i zawiera sporo cennych składników odżywczych (np. witamin z grupy B). Warto jednak podkreślić, że jej nadmierne spożywanie nie jest wskazane np. u osób z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

Smak i przygotowanie aquafaby

Mimo że woda po ciecierzycy dość intensywnie pachnie, jej smak zneutralizują pozostałe składniki dania, do którego zostanie dodana – dzięki temu nie trzeba obawiać się przyrządzania słodkości i wypieków z jej udziałem. Jak natomiast przygotować płyn po cieciorce do dalszej obróbki? Wodę po strączkach w puszcze najlepiej odlać, przesączając jej zawartość przez gęste sitko. Z kolei wodę po samodzielnie ugotowanej ciecierzycy warto przecedzić i odstawić do całkowitego wystygnięcia – gdy osiągnie temperaturę pokojową, delikatnie zgęstnieje.

Zastosowania aquafaby w kuchni

Rozwój kuchni roślinnej sprawił, że płyn po ciecierzycy zyskuje coraz więcej zastosowań. Dodatkowo, jest on również doskonałą alternatywą dla składników pochodzenia zwierzęcego w jadłospisach osób, które ze względu na alergie pokarmowe nie mogą ich spożywać. Jakie składniki można zatem zastąpić wodą po strączkach? Między innymi:

  • Kurze białko w deserach i wypiekach (gofrach, bezach, brownie, naleśnikach).
  • Kurze białko w panierkach (do roślinnych kotletów, orientalnego tofu).
  • Kurze jajko w wytrawnych sosach i dipach (majonezie, sosie serowym, czosnkowym, chipotle).
  • Słodką śmietankę (w bitej śmietanie, owocowych kremach, musach czekoladowych oraz na bazie masła orzechowego).

Inspiracji warto szukać również w Internecie – sporą garść przepisów z aquafabą w roli głównej można znaleźć na blogach o tematyce wegetariańskiej, wegańskiej lub less waste zero waste.