Jakszef.pl

Blog kulinarny

Właściwie dobrana dieta nie oznacza wyrzeczeń! Sprawdź, jak jeść, żeby schudnąć

dieta

Zdarza się, że samo słowo “dieta” wzbudza negatywne skojarzenia z głodówką, wyrzeczeniami i różnego rodzaju ograniczeniami. W rzeczywistości jednak, zdrowa, dobrze zbilansowana dieta redukcyjna wcale nie musi oznaczać ciągłego głodu i mało smacznych, monotonnych posiłków.

Jak skutecznie schudnąć?

Najważniejszym czynnikiem w przypadku utraty wagi jest deficyt kaloryczny – uzyskać go można poprzez zmianę nawyków żywieniowych, zwiększenie aktywności fizycznej lub ich połączenie. Do uzyskania deficytu kalorycznego niezbędna jest zdrowa dieta o obniżonej wartości kalorycznej, nie oznacza to jednak, że aktywność nie jest ważna. Szacuje się, że do skutecznej utraty wagi wystarczy deficyt na poziomie około 500 kcal, jednak należy pamiętać, że ilość spożywanych kalorii powinna być dopasowana do indywidualnego zapotrzebowania i celu oraz nie mniejsza niż 1000 w przypadku kobiet i 1500 dla mężczyzn.

Jak jeść, aby nie być głodnym i schudnąć?

Jeśli chcesz schudnąć, zacznij od przeanalizowania dotychczasowych nawyków żywieniowych, zwracając szczególną uwagę na spożywane napoje oraz przekąski. Za przykład posłużyć mogą niewinnie wyglądające cukierki czekoladowe –5 sztuk to niewiele, jednak taka ilość dostarczy Ci dodatkowe 200 kcal. Dla porównania, aby przyjąć podobną ilość kalorii w postaci gotowanego brokuła, trzeba zjeść go około kilograma. Uważaj też na słodzone napoje – 4 szklanki oznaczają nawet 420 dodatkowych kalorii. W przypadku posiłków ważna jest nie tylko ilość, ale również jakość – dobrze zbilansowana, zróżnicowana dieta zapewni nie tylko odpowiednią podaż składników odżywczych, ale również uczucie sytości na długo, z jednoczesnym zachowaniem odpowiedniej podaży kalorii. Zamiana wysokoprzetworzonych, kalorycznych posiłków na zdrowe dania składające się z wysokiej jakości produktów, przysłuży się więc nie tylko ogólnej poprawie stanu zdrowia, ale również sylwetce.

Ciekawą propozycją dla osób, które chcą pozbyć się zbędnych kilogramów jest catering dietetyczny – Warszawa pozwala wygodnie skorzystać z możliwości jakie daje dieta do domu. Poznań i wiele innych miast w Polsce oferuje równie szeroki wachlarz dostępnych rozwiązań.