Jakszef.pl

Blog kulinarny

W jaki sposób prawidłowo smaży się rybę?

ryba

Jak smażyć lub obsmażać ryby – takie jak makrela i dorsz – bez przyklejania się płetw do patelni podczas ich obracania? Bez względu na to, ile oleju użyjesz ani jak przyprawisz patelnię, filet nadal ma tendencję do przywierania. W tym miejscu warto posłuchać się profesjonalnych kucharzy, którzy radzą, aby do ryb wykorzystywać patelnię stalową. Niemniej i tę trzeba prawidłowo użytkować.

Jak smażyć ryby bez przyklejania się do patelni?

Ryby mają tendencję do przyklejania się do naczyń ze stali nierdzewnej wiele razy i to niezależnie od tego, ile oleju użyjesz do nasmarowania patelni.

Patelnia „uwalnia” rybę, gdy ma równą chrupiącą skórkę. Pozwól rybie siedzieć nieruchomo, nie przesuwając jej na patelnię, a w końcu łatwo odpadnie. Upewnij się, że olej jest wystarczająco gorący przed umieszczeniem ryby. Możesz użyć nasion kminku, aby sprawdzić, jak gorący jest olej. Te zbrązowieją kilka sekund przed tym, jak olej osiągnie odpowiednią temperaturę.

Innym sposobem jest podkręcenie ciepła, aż zaczniesz widzieć dym na patelni. Wiele też zależy od wybranej ryby. Tłuste odmiany, takie jak łosoś, nie sklejają się, podczas gdy halibut i dorsz rozpadają się i mają skłonność do sklejania.

Struktura i klasa ryby

Ogólnie rzecz biorąc, struktura ryb przypomina strukturę mięsa, ponieważ obydwa są pokarmami wysokobiałkowymi. Niemniej jednak niektóre rodzaje ryb mają duże ilości tłuszczu, a inne bardzo mało, więc tu wartości mogą się znacznie różnić.

Jeśli chodzi o mięso, rybom brakuje węglowodanów. Ze względu na bliskie podobieństwo między tymi 2 pokarmami, ryby są preferowanym zamiennikiem mięsa bogatym w białko.

Ta proporcja białka różni się ilością wody, kości i odpadków, z których składa się dany pokarm, a także fizyczną strukturą pokarmu. Zawartość tłuszczu w rybach różni się w wielu przypadkach o mniej niż 1 procent, z wyjątkiem drobiazgów.

Ta zmienność wpływa proporcjonalnie na ogólną wartość żywności. Ryby zawierające najwięcej tłuszczu ulegają degradacji najszybciej i najmniej wytrzymują transport. Ryby składające się z dużej ilości tłuszczu, takie jak turbot, łosoś, śledź, węgorz, halibut, barwena, makrela, ryba maślana i pstrąg jeziorny są bardziej wilgotne niż ryby pozbawione tłuszczu, takie jak dorsz.

Przygotowanie ryb do patelni

Konieczne jest określenie, czy ryba jest świeża. Ta nie może wydzielać nieprzyjemnego zapachu. Oczy powinny być czyste, niematowe ani zapadnięte. Skrzela powinny mieć jasnoczerwony kolor i nie powinny zawierać żadnego tłuszczu.

Miąższ powinien być tak jędrny, aby przy dotknięciu palcem nie powstawały żadne uszkodzenia. Rybę można dodatkowo sprawdzić pod kątem świeżości, umieszczając ją w garnku z wodą. Jeśli tonie, najprawdopodobniej jest świeża, jeśli jednak dryfuje, nie nadaje się do użytku.

Ryby są zwykle przygotowywane do gotowania na targowisku, na którym są kupowane. Czasami jednak ryba wchodzi do domu dokładnie tak, jak została złapana. Aby skutecznie przygotować taką rybę do smażenia, trzeba wiedzieć, jak ją wyczyścić. Podstawowym krokiem, jeśli chodzi o czyszczenie ryb, jest pozbycie się łusek. Z rybą łuskowatą kontynuuj usuwanie wnętrzności.

Podsumowanie

Trochę wiedzy, przygotowania, dobra stalowa patelnia, przyprawy, dodatki i gotowe! Dzięki temu można być pewnym, że smażona ryba spełni oczekiwania smakowe nawet najbardziej wymagających głodomorów.