Jakszef.pl

Blog kulinarny

Jaki ekspres do kawy wybrać?

kawa z ekspresu do kawy

Jeżeli każdy dzień zaczynasz od wypicia filiżanki kawy i nie wyobrażasz sobie życia bez tego wyśmienitego napoju, to idealnym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w ekspres do kawy. Tylko jak wybrać najlepszy dla siebie? Przeczytaj ten poradnik, aby dowiedzieć się więcej.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie ekspresu do kawy?

Najważniejszym parametrem, na który trzeba patrzeć, to smak kawy. Dobry ekspres to taki, który zaparzy dobrą, aromatyczną kawę, a także jest łatwy w obsłudze i czyszczeniu. Dobrze jest udać się do sklepu z elektroniką, gdzie sprzedawcy zaprezentują wam poszczególne modele. Warto wtedy zwrócić uwagę na:

  • wielkość urządzenia — jest to szczególnie ważne gdy posiadamy jedynie niewielki blat kuchenny, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota
  • prostota obsługi ekspresu
  • sposób uzupełniania kawy/wody — trzeba na to zwrócić uwagę, gdyż w przypadku ustawienia urządzenia pod nisko
  • zawieszonymi szafkami, ciężko będzie o uzupełnianie niedoborów
  • głośność urządzenia
  • łatwość czyszczenia
  • koszt zakupu filtrów i kapsułek/płynów do czyszczenia ekspresu

Czyszczenie ekspresu do kawy

Bardzo ważnym aspektem, o którym nie należy zapominać przy zakupie ekspresu do kawy, jest sposób jego czyszczenia. Po zakupie urządzenia przybędzie nowych obowiązków — opróżnianie fusów, nalewanie świeżej wody, dosypywanie kawy. Należy też codziennie myć wszystkie elementy, które miały kontakt z mlekiem, m.in. pojemnik, czy rurkę.

Niektóre ekspresy czyści się tylko za pomocą tabletek — nie ma wtedy potrzeby otwierania urządzenia i jego własnoręcznego mycia. Inne ekspresy z kolei wymagają od użytkownika cotygodniowego mycia jednostki zaparzającej, a także czyszczenia/odkamieniania za pomocą tabletek.

ekspres do kawy

Jaki wybrać ekspres do kawy w zależności od rodzaju napoju?

Ekspresy przelewowe

Służą do przyrządzania jednego rodzaju kawy. Za ich pomocą można zaparzyć napój przypominający trochę w smaku kawę po turecku. Ekspresy przelewowe mają dużo zalet — napój jest bez fusów i łatwo go przyrządzić. Przyrządzenie napoju jest wyjątkowo łatwe. Wystarczy włożyć filtr, wsypać kawę, wlać wrzątek i za kilkanaście minut jest już gotowe. Duży pojemnik pozwala na przygotowanie kawy dla większej ilości osób. 

Ciśnieniowe ekspresy do kawy

Jeżeli zależy komuś na większej uniwersalności, to należy spojrzeć na ten rodzaj ekspresów. Woda jest tu dawkowana za pomocą specjalnej pompy do pojemnika z kawą. Gotowy napój trafia potem bezpośrednio do filiżanki. Im wyższe ciśnienie, tym mocniejsza będzie kawa. Wyróżnia się kilka rodzajów ciśnieniowych ekspresów do kawy:

Ekspresy do kawy kolbowe

Są idealne dla zrobienia  klasycznego espresso i przyrządzone na jego podstawie kawy bez mleka. Cena zakupu jest dużo niższa niż ekspresu automatycznego. Do ekspresów kolbowych do kawy można wykorzystać również kawę w saszetkach, zawierających idealną porcję zmielonej kawy – możesz uzyskać perfekcyjną, aromatyczną kawę z dokładnie odważonej części ulubionych zmielonych ziaren.

Ekspresy do kawy na kapsułki

Łatwo dzięki nim przygotować różnego rodzaju kawy. Kawa ta jest delikatniejsza od tej zrobionej ze świeżo zmielonych ziaren, jednak jej smak jest równie aromatyczny i zaskakujący. Ekspresy do kawy na kapsułki są łatwe w obsłudze, a dodatkowo stosunkowo niedrogie. W Internecie jest ich spory wybór, można je znaleźć na przykład na tej stronie: https://www.sklepsegafredo.pl/ekspresy-na-kapsulki,c30.html. Zrobienie kawy oraz utrzymanie ekspresu w czystości nie zajmuje wiele czasu, więc w każdej chwili możesz cieszyć się ulubioną kawą. Dodatkową zaletą jest duży wybór różnych rodzajów i smaków kawy w kapsułkach.

Ekspresy Automatyczne

Ich zaletą jest szybkie działanie i prostota obsługi. Urządzenie samo pobiera odpowiednią ilość wody i kawy. Jest to dosyć droga opcja, ale chętnie wybierana przez konsumentów.

Życzymy udanego wyboru ekspresu do kawy. Mamy nadzieję, że pomogliśmy w jego zakupie.