Jakszef.pl

Blog kulinarny

Amerykańskie, włoskie, neapolitańskie – jak zrobić idealne ciasto na pizze?

pizza

Pizza należy do najbardziej lubianych dań w Polsce. Dotyczy to zarówno tej serwowanej w prawdziwych pizzeriach, jak i przyrządzanej w domowym zaciszu. Kluczowym elementem każdej pizzy jest ciasto, od którego jakości w dużym stopniu zależą walory smakowe i wizualne posiłku. Samodzielne przygotowanie spodu nie musi być trudne, o ile skorzysta się z odpowiedniego przepisu. Idealne ciasto na pizzę zrobić można na różne sposoby.

Klasyczna pizza włoska

Pizza jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych na świecie potraw kuchni włoskiej. W formie najbardziej klasycznej, ma postać placka z ciasta drożdżowego z sosem pomidorowym oraz posypką z tartego sera – najczęściej mozarelli. Po doprawieniu różnymi ziołami, pizzę piecze się w mocno nagrzanym piecu. Podawać można ją zarówno na gorąco, jak i na zimno. Prawdziwa włoska pizza to taka, która przygotowana została na cienkim i chrupiącym cieście. Ilość składników jest w jej przypadku nieco mniejsza, dzięki czemu spód nie ugina się pod ich ciężarem przy jedzeniu. Taka forma spodu ma sporo innych zalet. Tradycyjna pizza włoska jest mniej kaloryczna i zapychająca, a przy tym krócej się piecze. W Rzymie, Mediolanie, Bolonii oraz Neapolu trudno znaleźć pizzę na grubym cieście.

pizza

Pizza neapolitańska

Pierwsze lokale gastronomiczne zwane pizzeriami pojawiły się w XVIII wieku w Neapolu, który uważany jest za ojczyznę pizzy. Stamtąd też wywodzi się oryginalna pizza neapolitańska, wytwarzana z lokalnych składników. Do przygotowania ciasta powinna służyć mąka typu 00, ewentualnie z domieszką typu 0. Spód pizzy neapolitańskiej zawiera również drożdże piwne, sól morską, oliwę oraz wodę. Ciasto wyrabiane może być zarówno ręcznie, jak i z pomocą miksera wolnoobrotowego. Po wyrośnięciu, spód powinien być formowany wyłącznie dłońmi – bez użycia wałka lub innych akcesoriów. Pizza neapolitańska przygotowywana jest w piecu opalanym drewnem. Wyróżnia się silnym aromatem, chrupkością oraz kruchością, a także charakterystycznie zarumienionymi brzegami. Tego typu pizza została zastrzeżona przez Komisję Europejską jako wyrób tradycyjny i posiada certyfikat TSG.

Pizza amerykańska

Pizza trafiła do Stanów Zjednoczonych pod koniec XIX wieku. Spopularyzowała się jednak dopiero po drugiej wojnie światowej, za sprawą robotników emigrujących z południa na północ kraju. W komercyjnych, sieciowych pizzeriach najczęściej serwowana jest amerykańska odmiana pizzy, która posiada bardzo grube ciasto. Taki spód powstaje w ten sam sposób co cienki, jednak jest go więcej w porównaniu do pozostałych składników. Pizza z grubym plackiem to typowe dla kultury amerykańskiej comfort food, czyli jedzenie dla przyjemności. Takie właśnie ciasto przyrządzać zaczęli włoscy imigranci, którzy osiedlili się na nowojorskim Brooklynie. Na świecie pizza amerykańska jest zdecydowanie najpopularniejsza. Grubsze ciasto cechuje się miękkością i puszystością, co zwiększa przyjemność z z jedzenia. Taka pizza jest też bardziej sycąca, ponieważ wystarczą nawet 2-3 kawałki do zaspokojenia głodu. W przypadku spodu w wersji amerykańskiej, kluczowe znaczenie ma perfekcyjne zagniecenie ciasta.

pizza

Idealny przepis na ciasto do pizzy

Przygotowanie ciasta do pizzy nie jest tak naprawdę trudnym zadaniem. W zależności od upodobań, samodzielnie zrobić da się spód o praktycznie dowolnej grubości. Interesujący przepis na ciasto do pizzy znaleźć można na blogu Kulinarne Przeboje (https://kulinarneprzeboje.pl/ciasto-na-pizze/). W serwisie dostępnych jest także wiele innych inspirujących pomysłów na smakowite dania. Z pomocą tego przepisu da się zrobić zarówno 3 pizze na cieście cienkim lub 2 na średnim, jak i 1 gruby spód. Wszystko zależy od preferencji smakowych. Ten prosty przepis na pizze wymaga dodania drożdży, jednak nie muszą być one świeże. W przypadku zastosowania suszonych, nie jest konieczne robienie zaczynu i wszystkie składniki mogą być zmieszane razem. Dobre ciasto na pizze zawsze należy przygotować w dobrze nagrzanym piecu. Najlepiej piec na kamieniu, jednak w zastępstwie ciasto posypać można semoliną i uzyskać w ten sposób pożądaną chrupkość.