Jakszef.pl

Blog kulinarny

Dieta wegańska a zdrowie.

dieta wegańska

Weganizm to stosunkowo nowy trend w dietetyce żywieniowej. Często mylony z wegetarianizmem, ma z nim faktycznie wiele wspólnego, w niektórych jednak kwestiach jest bardziej radykalny. Wykluczenie z diety mięsa i produktów pochodzenia mięsnego to główna koncepcja weganizmu. Nie jest jeszcze wciąż tak bardzo rozpowszechniony, jak wegetarianizm, choć coraz częściej o nim się słyszy zarówno wśród znajomych, jak i w restauracjach czy w niektórych stołówkach szkolnych. Weganie mają swoją koncepcję życia, które prowadzą w ścisłej symbiozie z innymi stworzeniami, przez co weganizm staje się nie tylko trendem w dietetyce, ale poniekąd sposobem na życie. Na czym polega ta dieta i czy jest bezpieczna dla zdrowia? Podpowiadamy!

Weganizm w pigułce

Weganie nie spożywają żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, bez wyjątków. Nie ograniczają się zatem do wyeliminowania wyłącznie mięsa, stronią również od ryb, owoców morza, jajek i nabiału (twaróg, śmietana, mleko, jogurt, ser żółty itp) oraz miodu. Weganizm nie ogranicza się również do samej diety, filozofia ta bowiem znajduje swe zastosowanie w szeregu innych sferach, takich jak kosmetyka, czy środki farmaceutyczne. Często na etykietach umieszcza się informację, że dany produkt jest przyjazny dla wegan, a zatem do jego produkcji nie wykorzystano żadnych składników pochodzenia zwierzęcego, nie testowano go również na zwierzętach i jest on przyjazny dla środowiska naturalnego. Weganie rezygnują z noszenia futer i skór naturalnych (również w branży meblowej), a także ubrań wykonanych z wełny, czy jedwabiu, uważając ich produkcję za formę wykorzystywania zwierząt.

Dieta wegańska – zakazy i nakazy

Jeżeli myślisz o przejściu na dietę wegańską, musisz dobrze poznać jej założenia, ponieważ uważana jest ona za dość restrykcyjną. Z pewnością, zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, musisz zasięgnąć opinii lekarskiej i wykonać podstawowe badania krwi i moczu, a także skonsultować się z dietetykiem. Ze względu na duże wyrzeczenia, jakie wymaga weganizm, dieta ta powinna zostać ułożona przez osobę w niej specjalizującą się, na przykład dietetyka lub lekarza.

Dieta wegańska opiera się przede wszystkim na produktach zbożowych, ryżu, owocach i warzywach. Oczywiście, te składniki powinny być konieczne wzbogacane przez inne składniki, pochodzenia roślinnego, m.in. orzechy, rośliny oleiste, pestki słonecznika czy dyni, rośliny strączkowe, rośliny zielone zawierające dużo żelaza. Niedostatecznym poziom wapnia w organizmie można zbalansować spożywając różne rodzaje mleka roślinnego (np sojowego, kokosowego, ryżowego), czy produkty z niego przetworzone (np tofu).

Posiłki spożywa się najczęściej w postaci surowej, bez obróbki termicznej, ze względu na potrzebę zachowania wszelkich wartości odżywczych produktów. Gotowanie ogranicza się wyłącznie do potrzeby połączenia wszystkich składników. Należy również pamiętać o konieczności spożywania w ciągu dnia przynajmniej sześciu porcji produktów zbożowych i takiej samej ilości produktów zawierających białko. Równie ważne jest spożywanie warzyw, w ilości co najmniej czterech porcji, oraz przynajmniej dwóch porcji owoców.

Czy dieta wegańska jest bezpieczna dla zdrowia?

Dieta wegańska może być całkowicie bezpieczna dla zdrowia, ale też może być dla niego niekorzystna. Wszystko zależy od tego, jak bardzo jest ta dieta zbilansowana, czy systematycznie spożywamy posiłki w ciągu dnia, a także czy uzupełniamy wszelkie niedobory związków odżywczych.

Niezwykle ważne w diecie wegańskiej jest jej zbilansowanie i dokładne rozplanowanie posiłków w ciągu dnia. Z pewnością, jest to duże wyzwanie dla osób początkujących, dlatego przed jej rozpoczęciem należy zdecydować się na konsultację u specjalisty.