Wina wzmacniane doskonale nadają się do tego, aby łączyć je z potrawami. Ze wzglądu na swoją specyficzność oraz bardzo intensywne smaki i aromaty nie są jednak tak uniwersalne jak wina spokojne i należy trochę bardziej się postarać, by zestawić je z odpowiednimi daniami czy zakąskami. Gwarantujemy jednak, że dobrze dobrane pary dadzą wyśmienite efekty, które zaskoczą zarówno nas, jak i naszych gości.
Wytrawne jasne wina wzmacniane(sherry fino, sherry manzanilla, madera sercial)
Bardzo mocno schłodzone będą fantastycznym winem na aperitif, a także doskonałym dodatkiem do drobnych przekąsek (tapasów). Świetnie smakują z marynowanymi oliwkami, dojrzewającymi wędlinami oraz wszelkiego rodzaju owocami morza i rybami na zimno. Warto też zestawić je z dojrzewającymi półtwardymi serami owczymi.
Wytrawne utlenione wina wzmacniane (sherry amontillado, sherry oloroso, madera verdelho)
Te niezwykle mocno pachnące wina o pięknym bursztynowym kolorze możemy z powodzeniem podać z pieczonym drobiem (kurczak, indyk) oraz dzikim ptactwem (przepiórka, bażant). Dodatkowym atutem będą tu dodatki i sosy przygotowane na bazie suszonych czy kandyzowanych owoców (figi, śliwki, morele lub daktyle). Ze względu na specyficzny posmak wina te bardzo dobrze łączą się z wegańskimi daniami na bazie pieczonych orzechów.
Są też doskonałym i bardzo uniwersalnym dodatkiem do serów – zarówno twardych, dłużej dojrzewających (manchego, parmezan, bursztyn) jak i miękkich serów z pleśniowa skórką (camembert, brie, pont-l’évêque)
Lżej słodkie wina wzmacniane(sherry pale cream, madera boal, porto white)
Te stosunkowo rzadziej spotykane odmiany win wzmacnianych możemy traktować jak spokojne słodkie wina i łączyć je z deserami na bazie śmietanowych i karmelowych kremów. Są to świetne wina do klasycznych serników – krakowskich lub wiedeńskich. Dobrze będą się też komponowały z serami z niebieską pleśnią (gorgonzola, roquefort, lazur).
Słodkie mocno utlenione wina wzmacniane (sherry cream, sherry pedro ximenez, malaga, madera malmsey)
Te wina najlepiej smakują z deserami, czy też zamiast deserów (są naprawdę bardzo słodkie!). Ze względu na bukiet i aromaty najlepiej łączą się z ciastami z dużą ilością bakalii. Rodzynki, kandyzowane skórki pomarańczy, daktyle, migdały i wszelkie orzechy oraz miód – to wszystko znajdziemy zarówno w kieliszku sherry czy madery, a także w polskich ciastach i świątecznych mazurkach.
Słodkie czerwone wina wzmacniane(porto ruby, porto towny)
Klasycznym połączeniem dla czerwonych wzmacnianych win jest czekolada. Ten zestaw zawsze się sprawdza. Ważne, aby była to czekolada gorzka lub deserowa naprawdę wysokiej klasy i w dużych ilościach. Klasyczne porto doskonale będzie smakowało z pralinami, ciastem brownie czy też czekoladowym fondantem. Ci, którzy szukają w kuchni nowych smaków i inspiracji powinni skosztować porto podanego z serem camembert i sosem z gotowanych w tym samym winie fig.
Więcej artykułów
Dobre jedzenie w Warszawie na Woli: Kulinarna podróż dla podniebienia
Szybkie ciasta – Twoje rozwiązanie na ekspresowe słodkie pokusy
Czy warto wybierać kawę mieloną? Oto 5 powodów, dla których warto spróbować!