Jakszef.pl

Blog kulinarny

Gdzie zjeść tradycyjną kuchnię kaszubską?

kuchnia

Kaszuby, urokliwy obszar północnej Polski przylegający do morza Bałtyckiego to miejsce, gdzie kultywowane od wielu wieków są tradycyjne wartości, miłość do swojej unikatowej kultury a także przepyszne jedzenie, które zdobywa serca nie tylko przyjeżdżających do Kaszub turystów z Polski, ale i z całego świata, którzy zachwalają smaczną kuchnię Kaszubską.

Bogactwo Kaszub

Pomimo przyjaznego usposobienia mieszkańców Kaszub, ich kultura od dawien dawna była krytykowana przez zasiadających tam Niemców, a także i Polaków. Jednakże, wraz z dzisiejszymi, teraźniejszymi czasami stygmatyzacja Kaszubów nie ma już miejsce, oddając pole wspólnemu poszanowaniu i przyjaźni.

Autochtoniczny lud Pomorza w dzisiejszym artykule opisany będzie jednakże ze strony kulinarnej, mając na celu ukazanie miejsc, w których warto spróbować tradycyjnej kuchni kaszubskiej. Zapraszamy!

Wyśmienite smaki tradycyjnej kuchni kaszubskiej

Kuchnia kaszubska znana jest ze swojego przywiązania do ryb, które zdefiniowane zostało przez warunki w jakiś znajdywał się ówcześnie żyjący na Pomorzu lud. Bliskość morza, dziesiątki jezior i rzek to idealne predyspozycje natury do obfitych połów. Równie często na kaszubskich stołach można spotkać drób, ziemniaki pod wieloma ciekawymi postaciami.

Kaszubi przez wszechobecne wokoło lasy parali się także zbieractwem skarbów runa leśnego, których pozostałości można znaleźć do dziś w nazwach takich odmian owoców jak truskawki kaszubskie.

Kaszubska kuchnia regionalna to ojczyzna takich egzotycznie brzmiących potraw jak zylc, ruchanki, golce czy ferkase, pod którymi kryją się wyśmienite pod względem smakowym potrawy, które są, tak jak kuchnia kaszubska nakazuje – „proste i smaczne”.

Tradycyjna kuchnia kaszubska jest z całą pewnością możliwa do spróbowania tylko i wyłącznie na terenie Kaszub, ponieważ to tam zazwyczaj spotkamy ludzi pieczołowicie pielęgnujących stare obyczaje kulturowe i kulinarne. Restauracja posiadająca w swojej ofercie regionalne dania w swoim menu zawierać będzie kaszubskie słownictwo, a klienci zaskakiwani będą wysokim poziomem profesjonalnej obsługi kelnerskiej, która na pewno pomoże nam dobrać odpowiednie potrawy.

Najlepsze restauracje serwujące tradycyjną kuchnie to także możliwość do zapoznania się z obyczajami i kulturą tego olśniewającego zakamarku Polski, edukując przy jednoczesnym serwowaniu pysznych potraw. Restauracje najbardziej polecane przez większość przybywających na Kaszuby turystów znajduje się przy nadmorskich miejscowościach, gdzie lokale serwujące tradycyjną kuchnie kaszubską są widoczne już na pierwszy rzut oka, głównie dzięki niepowtarzalnym stylom jakie ukazują, a także niesamowitym zapachom  ulatniającym się z kuchennych okiennic.

Jednymi z takich restauracji są z pewnością takie miejsca jak Restauracja Czarny Kos, Kaszubski Młyn, Kozi Gród, a także ulokowana w centrum regionu Kaszubskiego – Kartuzach, restauracja Złota Jesień.

Piękno rodzimych smaków

Kultywowana przez pokolenia pamięć o tradycyjnej kuchni kaszubskiej zapewnia wszystkim fanom kulinarnych uniesień na spróbowanie wyśmienitych smakowo potraw, które z pewnością zostaną zapamiętane na bardzo długi czas. Piękna natura, nadmorska bryza i wyśmienicie pachnąca gęsina, marynowane grzybki czy idealnie usmażone ruchanki to jedne z wielu pięknych smaków, czekających na degustatorów w ojczyźnie kultury kaszubskiej. Smacznego! Tudzież, jak mówią rodzimi kaszubi – bòże przeżegnôj!

lesny dworInformacje zaczerpnięte z: lesnydwor.pl