Jakszef.pl

Blog kulinarny

Chałwa grecka dla początkujących. Sprawdź, jak prawidłowo ją serwować i przechowywać!

chałwa grecka

Fascynują Cię śródziemnomorskie smaki? Szukasz inspiracji, sięgając do książek kucharskich z całego świata? Warto poznać kuchnię grecką i przekonać się, czym jest chałwa grecka – wyjątkowy przysmak, dedykowany tym, którzy cenią sobie naturalne rozwiązania. Sprawdź, co charakteryzuje prawdziwą chałwę i w jaki sposób możesz zaproponować ją swoim gościom.

Skąd się bierze chałwa grecka?

Chałwa sezamowa to prawdziwy, grecki przysmak! Popularny przysmak powstaje zgodnie z tradycyjną recepturą, a jej skład opiera się na dokładnie zmielonych ziarnach sezamu i jest pozbawiony substancji konserwujących. Produkt jest doskonałą propozycją dla tych, którzy lubią mieć ze sobą naturalne przekąski w każdej sytuacji.

Chałwa z supermarketu

Dotychczas kojarzyłeś chałwę wyłącznie z dostępnymi w sklepach batonami? Niestety, zwykle nie mogą się one pochwalić wysoką zawartością sezamu w swoim składzie. Co więcej, oprócz miodu lub cukru, w składzie takiego batonika często znajduje się mąka, której w tradycyjnej, greckiej chałwie nie może być. Jak rozpoznać oryginalną chałwę, kiedy nie masz możliwości poznania jej składu?

Tradycyjna, grecka chałwa wyróżnia się charakterystycznymi nitkami, które powstały na skutek łączenia zmielonego sezamu z karmelem. Dodatkowo tradycyjny produkt w niskiej temperaturze łatwo się kruszy, w wysokiej natomiast staje się lekko ciągnąca. Kupiona przez Ciebie chałwa z łatwością zamienia się w mąkę? Możesz być pewny, że jej skład nie jest zgodny z tradycyjną recepturą.

Jak serwować chałwę grecką?

Chcesz zaskoczyć swoich gości? Może masz ochotę na prawdziwie śródziemnomorską przekąskę? Zdecyduj się na grecką chałwę! Pamiętaj, że jest ona bardzo kaloryczna i ma dużo tłuszczu, jednocześnie jednak jest bogata w składniki odżywcze i naprawdę zdrowa.

W Polsce chałwę grecką podaje się w charakterze deseru. Grecy traktują ten przysmak nieco inaczej. Sprawdź greckie propozycje i wykorzystają chałwę w kuchni tak, jak lubisz najbardziej:

– grecka chałwa z cytryną to niezawodny pomysł na przekąskę doskonale pasującą do białego wina; 

– chałwę często podaje się pokrojoną w plastry i posypaną cynamonem;

– popularna jest także chałwa na ciepło, zapieczona w folii aluminiowej;

Jak przechowywać chałwę grecką?

Zastanawiasz się, jak prawidłowo przechowywać chałwę grecką? Ze względu na jej skład, najkorzystniej będzie, po otwarciu, przechowywać ją w lodówce. Niska temperatura pomoże zachować świeżość i odpowiednią konsystencję produktu aż do miesiąca.