Jakszef.pl

Blog kulinarny

Dieta bez nabiału pod lupą

dieta bez nabiału

Dieta bez nabiału jest polecana przede wszystkim osobom, które nie tolerują laktozy lub mają alergię na białko mleka krowiego. Wprowadzenie nowego planu żywieniowego nie tylko pozwala na zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie problemów z układem pokarmowym, ale także poprawia komfort życia. Bierzemy pod lupę dietę bez nabiału!

Kiedy stosować dietę bez nabiału?

Coraz więcej osób zmaga się z nietolerancją laktozy, czyli cukru mlecznego. Równie często można spotkać alergię na białko mleka krowiego. W zarówno pierwszym, jak i drugim przypadku pojawiają się różne objawy, i to nie tylko ze strony układu pokarmowego. Możemy do nich zaliczyć:

  • wzdęcia,
  • biegunki,
  • refluks żołądkowy,
  • przelewanie w brzuchu,
  • dolegliwości skórne, np. zaczerwienienia i krosty, które pojawiają się po spożyciu produktów mlecznych.

Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, udaj się do lekarza – być może niezbędne jest wprowadzenie diety bez nabiału, dzięki której poprawi się nie tylko Twoje zdrowie, ale także samopoczucie.

Warto również wspomnieć, że dieta bez nabiału może być stosowana nie tylko ze względu na zdrowie. Coraz więcej osób decyduje się na wykluczenie z codziennego jadłospisu wszystkich produktów odzwierzęcych, w tym także mleka, jogurtów czy masła.

Czego unikać na diecie bez nabiału?

W trakcie diety bez nabiału należy wykluczyć takie produkty jak mleko (krowie, owcze i kozie), jogurty, kefiry, maślanki, twarogi, śmietany, sery, masło czy margarynę. Zwróć także uwagę na składy ulubionych słodyczy, gotowych sosów i dań, a nawet produktów mięsnych i zbożowych – producenci dość często wykorzystują do ich produkcji nabiał.

Czym zastąpić nabiał w codziennej diecie?

Dieta bez nabiału wcale nie oznacza, że musisz zrezygnować z porannej kawy z mlekiem czy jogurtu do owsianki. Wystarczy, że wybierzesz produkty roślinne. Doskonałym dodatkiem do małej czarnej są napoje sojowe, ryżowe, kokosowe, owsiane czy migdałowe. Podobnie jest w przypadku jogurtów, które powstają na bazie roślinnych odpowiedników mleka krowiego czy koziego. W niektórych sklepach znajdziesz także wegańskie sery!

Dieta pudełkowa bez nabiału

Zdecydowałeś się na rozpoczęcie diety bez nabiału i potrzebujesz pomocy w skomponowaniu odpowiednio zbilansowanego jadłospisu? Nic prostszego! Z pomocą przychodzi catering dietetyczny WygodnaDieta.pl, w którym znajdziesz plan żywieniowy opracowany specjalnie z myślą o osobach, które nie tolerują kazeiny i laktozy lub z innych powodów zrezygnowały z nabiału. Dieta pudełkowa pomoże Ci w złagodzeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jednocześnie dostarczając ciału niezbędnych składników odżywczych. Co czeka na Ciebie w diecie pudełkowej bez nabiału? Siemianka bananowo-gruszkowa, kolorowa komosa ryżowa ze szpinakiem i wiele innych pysznych, pożywnych potraw. Smacznego!