Jakszef.pl

Blog kulinarny

Czy L-karnityna wspomaga odchudzanie?

odchudzanie

Odchudzanie to proces, który niewątpliwie wymaga sporo zaangażowania i samodyscypliny. Ćwiczenia, dieta i codzienna aktywność pozatreningowa to absolutne minimum. Warto jednak wspierać się suplementami, które odgrywają ważną rolę jeśli chodzi o nasze zdrowie w tym czasie. Jednym z takowych jest L-karnityna, czyli jeden z najpopularniejszych suplementów wspomagających odchudzanie.

Jak działa L-karnityna?

L-karnityna w naszym oranizmie jest odpwiedzialna przede wszystkim za transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów, które z kolei są tam przetwarzane w energię. Związek ten bierze również udział w metabolizmie węglowodanów. W przypadku osób regularnie ćwiczących najwieksze znaczenie ma jednak to, iż L-karnityna umożliwia usuwanie z krwi cząsteczek mleczanu nadmiernie wytwarzanych podczas wysiłku. Zapobiega to w pewnym stopniu występowaniu zakwasów oraz nadmiernego zmęczenia mięśni. Ponadto związek ten wpływa także na działanie niektórych hormonów.

Kiedy L-karnityny może być za mało?

Przyczyn niedoboru L-karnityny w organizmie może być wiele. Jedną z nich są zaburzenia funkcjonowania niektórych narządów, takich jak serce, wątroba czy nerki. Może wystąpić także u osób cierpiących na cukrzycę oraz wykazujących cechy niedożywienia. Na niedobory tego związku narażeni są także sportowcy oraz osoby nadmiernie trenujące, otyłe i kobiety w ciąży.

Niedobór L-karnityny jest bardzo niebezpieczny dla naszego organizmu. Tai stan może doprowadzić bowiem do ogólnego oslabienia organizmu, zaniku mięśni szkieletowych, a nawet do niewydolności mięśnia sercowego. 

Czy podczas suplementacji odczuwasz zgagę? To może być choroba refluksowa.

L-karnityna a odchudzanie

Bezpośredni wpływ tego związku na proces odchudzania na razie nie został w 100% udowodniony. Można jednak stwierdzić, że korzystny wpływ na transport tłuszczów oraz wspomaganie mięśni po intensywnm treningu, pośrednio wpływa na efektywność tego trudnego procesu. L-karnityna jest zatem suplementem, który podczas odchudzania warto przyjmować.

Artykuł powstał we współpracy z portalem Twój Farmaceuta.