Jakszef.pl

Blog kulinarny

Refluks – objawy i leczenie

Refluks czyli inaczej choroba refluksowa przełyku należy do chorób przewlekłych z okresami remisji i zaostrzeń.  Refluks jest wynikiem patologicznego zarzucania treści żołądkowej do przełyku często prowadząc do uszkodzenia jego błony śluzowej. Refluks przełyku jest dzielony na zespoły przełykowe przebiegające ze zgagą, cofaniem się treści żołądkowej i często także bólem w klatce piersiowej oraz na zespoły pozaprzełykowe.

Przyczyny refluksu

Refluks ma wiele przyczyn. Może być wywołany m.in. przez przepuklinę rozworu przełykowego, zaburzenia opróżniania żołądka i otyłość.

Do refluksu może prowadzić także ciąża. To dlatego, że zwiększające się rozmiary dziecka mogą być przyczyną większego ciśnienia w jamie brzusznej i przez to, cofania się treści pokarmowej. Do przyczyn refluksu zalicza się też niektóre choroby ogólnoustrojowe i zaburzenia hormonalne.

Refluks – objawy i leczenie

Głównym objawem refluksu jest zgaga i puste odbijanie się, które nasilają się podczas pochylenia do przodu lub leżenia na plecach. Do pozaprzełykowych objawów należą poranna chrypka, ból w klatce piersiowej i suchy kaszel.

Do najpoważniejszych objawów wymagających pilnej wizyty u lekarza i badania endoskopowego należą zaburzenia przełykania lub towarzyszący przełykaniu ból a także zbyt szybkie chudnięcie i krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Leczenie refluksu jest trudne i trwać może nawet przez całe życie. Najważniejsze jest wdrożenie zdrowego żywienia, nie palenie nikotyny i odchudzanie w przypadku osób otyłych. Lekarz może przepisać odpowiednie leki, które hamują wydzielanie kwasu solnego i leki osłaniające błonę śluzową żołądka. W ostatecznych sytuacjach może zostać wdrożone leczenie operacyjne.

Refluks – dieta

Osoby chorujące na refluks powinny unikać jedzenia tłustych posiłków, w tym smażonych potraw. Powinny także ograniczyć spożycie cytrusów, cebuli, pomidorów i czosnku oraz ostrych przypraw. Nie powinno się także pić napojów gazowanych, kawy i alkoholu, a objawy zgagi mogą być łagodzone przez picie chudego mleka lub niegazowanej wody.

Refluksu, zgagi nie powinno się bagatelizować. Refluks żołądka może prowadzić do przykrych powikłań i znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie dlatego jak najszybciej należy wdrożyć odpowiednie leczenie.

Po więcej informacji na temat refluksu zapraszamy pod adres https://etwojfarmaceuta.pl/