Coraz więcej osób angażuje się w pracę nad wymarzoną sylwetką. Bez względu na to, czy naszym celem jest pozbycie się nadprogramowych kilogramów, utrzymanie obecnej wagi, czy zbudowanie masy mięśniowej, kluczem do realizacji postanowień jest dieta o odpowiedniej dla nas kaloryczności. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest zapotrzebowanie energetyczne, jak dobrać kaloryczność diety i u kogo sprawdzi się najlepiej dieta 2500 kcal.
Dieta 2500 kcal – jak obliczyć zapotrzebowanie energetyczne?
Nasz organizm nieustannie zużywa energię, którą dostarczamy mu wraz z pożywieniem. Potrzebuje jej nie tylko po to, żebyśmy mogli biegać, skakać, pracować czy sprzątać, ale przede wszystkim po to, żeby wszystkie procesy, takie jak oddychanie, trawienie czy praca serca mogły przebiegać prawidłowo. Zapotrzebowanie energetyczne to ilość kalorii, jaką nasz organizm zużywa w ciągu dnia. Absolutne minimum określa się terminem podstawowej przemiany materii (PPM). Pojęcie to oznacza ilość energii niezbędnej do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych w stanie całkowitego spoczynku. Całkowita przemiana materii (CPM) to natomiast suma wszystkich wydatków energetycznych człowieka, łącznie z aktywnością fizyczną, pracą umysłową i codziennymi czynnościami domowymi.
Jeśli zależy nam na zredukowaniu tkanki tłuszczowej, powinniśmy spożywać nieco mniej kalorii niż wynosi nasze CPM, ale nigdy mniej niż PPM. Jeśli natomiast chcemy utrzymać obecną masę ciała, kaloryczność naszej diety powinna być równa naszemu CPM, a jeżeli naszym celem jest przytycie – warto zadbać o to, by każdego dnia wraz z pożywieniem dostarczać sobie więcej energii niż określa CPM.
Wartości te są jednak bardzo indywidualne i zależą nie tylko od naszego trybu życia, lecz także od wieku, wzrostu i wagi. Dla jednej osoby dieta 2500 kcal może być dietą redukcyjną, innej pozwoli utrzymać masę ciała na stałym poziomie, a dla kolejnej taka ilość kalorii będzie oznaczała nadwyżkę energetyczną i związany z nią przyrost masy ciała. Aby dowiedzieć się, jakie jest Twoje zapotrzebowanie energetyczne, możesz skontaktować się z dietetykiem lub skorzystać z jednego z wielu dostępnych w Internecie kalkulatorów dietetycznych.
Dieta 2500 kcal – czy wybrać dietę pudełkową?
Bez względu na to, jaki jest nasz cel sylwetkowy, żeby go osiągnąć, bardzo ważne jest to, żebyśmy każdego dnia spożywali odpowiednią dla nas ilość kalorii. Ważenie wszystkich produktów przed przygotowaniem posiłków i obliczanie ich wartości energetycznej może jednak okazać się dość żmudne i czasochłonne. Z pomocą przychodzi catering dietetyczny. To usługa, dzięki której każdego dnia prosto pod swoje drzwi otrzymujesz zestaw pięciu różnorodnych i pełnowartościowych posiłków o wybranej przez Ciebie kaloryczności.
Jednym z działających na rynku cateringów dietetycznych jest Dieta Premium, która oferuje kilkanaście różnych jadłospisów – wśród nich znajdziesz menu klasyczne, wegetariańskie, bezglutenowe oraz to przygotowane specjalnie z myślą o diabetykach. Najczęściej wybierane warianty kaloryczne to dieta 2500 kcal, 2000 kcal, oraz 1800 kcal, ale osoby, którym zależy na pozbyciu zbędnych kilogramów, znajdą dla siebie również jadłospisy o niższej kaloryczności.
Więcej artykułów
Catering dietetyczny – jak znaleźć najlepszą dietę pudełkową?
Catering dietetyczny 4000 kcal
Dla kogo jest pieczywo niskobiałkowe?