Jakszef.pl

Blog kulinarny

Dlaczego warto pić herbatę oolong?

herbata oolong

Tradycyjnie wypijane herbaty mogą się po jakimś czasie znudzić. W polskich domach preferuje się spożywanie ich wersji czarnych i zielonych. Czasami można też napotkać herbatę czerwoną albo białą. Do rzadkości należy natomiast odmiana niebieska. Nazywa się ją herbatą oolong. Znana jest ze swoich właściwości prozdrowotnych oraz dużej liczby witamin i minerałów. Dlaczego warto pić herbatę oolong i w jaki sposób się ją zaparza?

Czym wyróżnia się herbata oolong? 

Herbata oolong pozyskiwana jest z pąków i liści krzewu camiellia sinensis. Po zbiorach zawsze wyczekuje się ich więdnięcia. Po pewnym czasie liście poddawane są procesowi fermentacji. Co prawda podobnie postępuje się w przypadku czarnej herbaty, ale tutaj wszystko dzieje się dużo szybciej. Przerwanie fermentacji powoduje, że herbata ma całkiem inne właściwości. Często nazywa się ją przez to herbatą półfermentowaną. Liście herbaty niebieskiej mogą dojrzewać nawet 60 lat po zbiorach. 

Właściwości prozdrowotne herbaty oolong 

Herbata oolong łączy właściwości najpopularniejszych naparów z polskich domów. Zawiera wszystkie najważniejsze witaminy i minerały, które występują w odmianach czarnej i zielonej. Dodatkowo posiada kofeinę, dzięki czemu może zastępować kawę. Oprócz energii zyskuje się sporo witamin: A, C, E, B1 oraz B2. Należy dodać do tego spore ilości magnezu, cynku, fosforu i wapnia. Dodatkowym atutem herbaty jest działanie antypróchnicze, co wiąże się z obecnością w herbacie fluoru, niezbędnego przy procesie remineralizacji szkliwa. 

Należy też wspomnieć o składnikach aktywnych zwanych polifenolami, gdzie duże znaczenie ma katechina. Dzięki niej herbata wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne. Katechina neutralizuje działanie wolnych rodników, co pozwala uniknąć uszkodzeń komórek i tkanek. Przekłada się to na unikanie chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym. Poleca się ją osobom, które chorują na cukrzycę, nadciśnienie lub są narażone na miażdżycę albo udary mózgu. 

Jak parzyć herbatę oolong? 

Herbaty oolong nie powinno zalewać się wrzątkiem. Najlepiej odczekać parę chwil, aż temperatura spadnie do 90ºC. Do filiżanki wystarczy wsypać jedną łyżeczkę suszu. Zaparzanie powinno trwać od 1 do 5 minut. Im więcej liści tym napar stanie się mocniejszy. Można z nich korzystać nawet kilka razy, ale należy pamiętać, że z każdym razem trzeba odrobinę wydłużyć czas zaparzania. Najlepiej o około 30 sekund. Trzeba pamiętać, że herbata oolong występuje też w połączeniu z różnych dodatkami: z cytryną, pomarańczą, hibiskusem albo opuncją. Czas parzenia może się wówczas wydłużyć, żeby wszystkie smaki dobrze się ze sobą złączyły.