Jakszef.pl

Blog kulinarny

Z czego robi się herbatki ajurwedyjskie?

herbata

Ajurweda pochodzi ze starodawnej azjatyckiej kultury, ale do dziś to popularna metoda leczenia. Duże znaczenie mają tutaj rośliny, które wykazują działanie korzystne dla zdrowia i dla samopoczucia. Medycyna chińska do zdrowia i leczenia podchodzi kompleksowo — cały organizm powinien być dobrze odżywiony i zadbany, aby mógł cieszyć się witalnością oraz energią. Codzienną rutyną może być picie specjalnych herbatek ajurwedyjskich, które smakują wyśmienicie i poprawiają samopoczucie.

Herbatki ziołowe ajurwedyjskie — co to jest?

Popularne zioła są powszechnie stosowane w medycynie ludowej, również tej, która pochodzi z dalekich stron świata. Moc i bogactwo natury mogą korzystanie wpływać na dobrostan, dostarczać energii, zwalczać stany zapalne i poprawiać samopoczucie. Niektóre zioła są znane ze swoich odprężających właściwości, inne to doskonałe adaptogeny dodające witalności oraz poprawiające funkcjonowanie. Herbatki ajurwedyjskie można pić zawsze, kiedy ma się na nie ochotę. Są niezwykle aromatyczne oraz pełne drogocennych składników.

Zioła stosowane w ajurwedzie

Niektóre zioła, z których przyrządza się herbatki ajurwedyjskie, są powszechnie znane w kuchni. To np. cynamon, imbir, cytryna lub mięta. Inne, mniej znane składniki doskonale wpływają na smak gotowego naparu oraz mogą wykazywać działanie terapeutyczne. Herbatka ajurwedyjska zalecana w stanach napięcia nerwowego to napój zawierający rumianek, melisę, koper oraz walerianę. Te roślinne składniki znane są ze swoich uspokajających właściwości, ułatwiają zasypianie oraz działają korzystnie na układ nerwowy.

Herbatka poprawiająca pracę układu pokarmowego ma w swoim składzie lukrecję, głóg, imbir oraz rumianek i miętę. Zioła są powszechnie stosowane w kuchni, stanowią doskonały składnik dań, nadając im aromat. Wśród składników nie znajdzie się sztucznych dodatków, barwników — całość pochodzi jedynie z natury, dlatego warto sięgać po ziołowe herbaty.

Kiedy warto pić herbatki ajurwedyjskie?

Po herbatki ajurwedyjskie warto sięgać zawsze, kiedy ma się ochotę na pyszny, ciepły i aromatyczny napój. Herbatki ziołowe, w przeciwieństwie do czarnej oraz zielonej herbaty, nie działają pobudzająco, ponieważ nie zawierają kofeiny lub teiny. Moc roślinnych dodatków poprawia samopoczucie oraz dostarcza organizmowi cennych dodatków. Herbatka ajurwedyjska może być dodatkiem do diety, dlatego że działa wspomagająco na układ pokarmowy, nerwowy oraz krwionośny. To wspaniała alternatywa dla słodkich napojów gazowanych oraz dla kawy.